Haber

ABD, yaptırım listesine Beyaz Rusya’dan 8 kişi ve 5 kuruluşu daha ekledi

YENİ ABD, “hileli” olarak nitelendirdiği 2020 başkanlık seçimlerinin üçüncü yıl dönümü nedeniyle Belarus’tan 8 kişi ve 5 kuruluşu daha yaptırım listesine ekledi.

ABD Hazine Bakanlığı yaptığı açıklamada, Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından uygulanan yaptırımların, Belarus makamlarının Ağustos 2020 başkanlık seçimlerini tahrif etmesinin ve Belarus’ta temel özgürlükler talep eden protesto hareketine acımasızca baskı yapmasının üçüncü yıldönümünde uzatıldığını söyledi.

Açıklamada, 8 kişi ve 5 örgütün yaptırım listesine eklendiği, bir uçağın “engellenen varlık” olarak tanımlandığı kaydedildi.

OFAC’ın bu eyleminin, Belarus rejiminin devam eden sivil toplum baskısına, Rusya’nın Ukrayna’daki haksız savaşına suç ortaklığına ve Belarus rejim lideri Aleksandr Lukashenko’nun zenginleşmesine karışan çok sayıda kuruluşu hedef aldığı vurgulandı.

Açıklamada, yaptırımların, Belarus halkının uzun süredir boyun eğdirilmesi ve Rusya’nın Ukrayna ile savaşını sürekli pekiştirmesinin küresel bir endişe olmaya devam ettiği yönündeki ABD müttefiklerinin ortak görüşünü de yansıttığı vurgulandı.

OFAC’ın bugün hedef aldığı kişi ve kuruluşlar arasında 3 kamu iktisadi teşebbüsü (KİT), KİT’lerden birinin yöneticisi ve yan kuruluşu, Belarus’ta 1 devlet kurumu ve kurumun 4 çalışanı ile yaptırımlardan kaçınmayı kolaylaştıran 3 kişi olduğu belirtildi. .

ABD Hazine Bakanlığı Terörizm ve Mali İstihbarat Müsteşarı Brian Nelson, ortakları ve müttefikleriyle uyum içinde Belarus rejiminin vatandaşlarına yaptığı acımasız muamelenin bedelini ödemesini sağlamaya devam edeceklerini ve alınan önlemlerin devam edeceğini vurguladı. Rusya’nın saldırganlığına verilen yanıt Beyaz Rusya üzerinden engellenemez.

Öte yandan, OFAC’ın yasa dışı fentanil ve diğer ölümcül uyuşturucu kaçakçılığına karışan 3 Sinaloa Karteli üyesine de yaptırım uyguladığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu