Teknoloji

Mars yüzeyinde bulunan kayanın gizemi

Bir NASA gezgini, Mars yüzeyiyle ilgili gibi görünmeyen bir şey bulduğunda, şüphesiz her zaman ilgi çekicidir. Bu örnekler bazen çıkarma gemisinin enkazı olabiliyor, bazen de başka bir yerden Mars’a gelmiş bir kaya. Curiosity gezgini tarafından fotoğraflanan bu kaya oymalarından bir diğeri. Çevresinden farklı, tuhaf, küçük, gri renkli bir kayanın ne olduğunu araştıran yetkililer, bunun büyük olasılıkla bir göktaşı olduğunu düşünüyor.

gezegen jeologu Catherine O’Connell-Cooper, keşif aracı için bir güncellemede “ Bu, Sharp Dağı’nın tepesinde bir malzeme kalıntısı veya bir göktaşı olabilecek olağandışı gri yüzen bir kayadır. Son 10 yılda birkaç göktaşı analiz ettik, ancak yeni bir tane fikri konusunda heyecanlanmak için çok fazla değiller.” dedim.

A “yüzen kaya” Terim, başka bir yerden gelen bir kayayı tanımlar. Curiosity’nin görüntüsündeki kaya, Mars’ta bulunan önceki meteorlara benziyor.

Mars, uzaydan gelen kayalar tarafından bombardımana tutulma konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. NASA’nın InSight iniş aracı, görevi sırasında göktaşı çarpmalarının seslerini bile yakaladı.

Curiosity şu anda Gale Krateri’ni araştırıyor ve kraterin devasa merkez dağı. Sharp Dağı’nın yamaçlarına tırmanıyor.Buradaki ilgi alanlarından biri de O’Connell-Copper’ın daha önceki ” kaynağı bilinmeyen ince, karanlık bir şerit” olarak tanımlanmış İşaret Bandı bir jeolojik oluşumdur. Gizemli kaya, Sinyal Bandının altında bulundu.

Mars’taki meteorlar, araştırmacıların özellikle ilgisini çekiyor. NASA tarafından 2016 yılında Curiosity tarafından bulundu. Yumurta Kayası isimli bir gök taşını inceledi. Egg Rock, bir asteroidin çekirdeğinin bir parçası olduğu düşünülen demir bir göktaşıydı. Bilim adamları, Mars ortamına maruz kalmanın demir göktaşlarını nasıl etkilediğini ve bunun Dünya’daki benzerleriyle karşılaştırıldığında nasıl farklılaştığını araştırıyorlar.

habermengen.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu