Haber

Nijerya’daki terör saldırılarının ülkeye maliyeti 100 milyar dolar

Birleşmiş Milletler (BM) Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Nijerya’nın kuzeydoğusundaki terör saldırılarının ülkeye 13 yılda 100 milyar dolara mal olduğunu açıkladı.

UNICEF’in yayınladığı “Kuzeydoğu Nijerya’daki çatışmaların ekonomik maliyeti” başlıklı raporda, Adamawa, Borno ve Yobe eyaletlerinde saldırılar düzenleyen terör örgütü Boko Haram’ın ülke ekonomisine zarar verdiği belirtildi.

Raporda, eyaletlerde yaşanan terör saldırılarının 13 yıllık dönemde ülke ekonomisine maliyetinin 100 milyar dolar olduğu, çatışmalar sona erse bile hasarın 150-200 milyar dolara ulaşabileceği belirtildi.

UNICEF Nijerya Temsilcisi Cristian Munduate rapora ilişkin yaptığı açıklamada, çatışmaların ülke ekonomisinin gelişimini engellediğini söyledi.

Binlerce çocuğun hayatının tehlikede olduğunu kaydeden Munduate, “2021’de çatışmalar nedeniyle 1 milyon çocuk okula gidemedi, yaklaşık 900 bin çocuk yetersiz beslendi, 300 bine yakın çocuğun da akut hastalıktan muzdarip olduğu tahmin ediliyor.” yetersiz beslenme.” söz konusu.

Nijerya’nın daha parlak bir gelecek için barışa ve çocuk haklarının korunmasına öncelik verilmesini talep eden Munduate, UNICEF’in yayınladığı raporun genç neslin geleceğini korumak için acil bir eylem çağrısı olduğunu belirtti.

Nijerya’da 2000’li yılların başından bu yana varlığını sürdüren terör örgütü Boko Haram’ın 2009 yılından bu yana düzenlediği kitlesel şiddet hareketlerinde onbinlerce insan hayatını kaybetti.

Örgüt, 2015 yılından bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer’e de baskınlar düzenliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu