Haber

Belarus’ta yenilen cumhurbaşkanı adayı Tihanovskaya’ya 15 yıl hapis cezası

Başkent Minsk’te bugün BelarusMuhalefetin Uyum Kurulu üyelerinin yargılanması kapsamında verilen cezalar açıklandı, Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybeden muhalefet adayı Svetlana TikhanovskayaYokluğunda 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Belarus devlet haber ajansı BelTA’nın haberinde “Minsk Şehir Mahkemesi Svetlana Tihanovskaya’yı 15 yıl hapis cezasına çarptırdı. Tihanovskaya, mahkeme kararıyla cezasını kapalı cezaevinde çekmelidir.terimler yer aldı.

Davada, Belarus muhalefetinin liderlerinden Belarus eski Kültür Bakanı Pavel Latushko ile Uyum Kurulu üyeleri Mariya Moroz, Olga Kovalkova ve Sergey Dılevskiy’nin de cezaları açıklandı.

Mahkeme Latushko’yu 18 yıl, Moroz’u 12 yıl, Kovalkova’yı 12 yıl ve Dlevskiy’i 12 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Sanıklar, anayasaya aykırı yollarla iktidarı ele geçirmek için komplo kurmak, aşırılık yanlısı bir oluşum oluşturmak ve yönetmek, iktidarı ele geçirmek için aleni davetler yapmak ve ulusal güvenliği baltalamayı amaçlayan diğer eylemlerden, toplumsal düşmanlığa ve ayrılıkçılığa neden olmaktan suçlu bulundu.

Ne oldu?

Aleksandr Lukashenko’nun Ağustos 2020’de yapılan seçimleri kazanmasının ardından Batılı ülkeler tarafından desteklenen muhalefet, seçimlerde hile yapıldığını iddia ederek protesto gösterileri düzenledi.

Protestoları seçimlerde mağlup olan muhalefet adayı Tihanovskaya izledi. Litvanya’da ilticayapmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu