Yaşam

Konularıyla Dünyayı Sarsmaya Devam Eden 20 Benzersiz ve Eğitici Kitap

Hayatımıza dokunan kitapların aynı zamanda dünyada da büyük etki bıraktığı yadsınamaz bir gerçek. Tarihten günümüze pek çok eser dünyanın gidişatının değişmesine ve olumlu yollara yönlendirilmesine yardımcı olmuştur. Kitap severler gelin bu kitaplardan bazılarını birlikte inceleyelim! ?

Kaynak:https://www.mentalfloss.com/posts/boo…

1. Rüyaların Yorumu, Sigmund Freud?

Sigmund Freud’un 1899’da yayımlanan kitabı, rüyaların amacı ve önemine ilişkin teorileriyle tanınıyor. Günümüzde bu teoriler eleştirilse de kitabın çağdaş psikanaliz ve rüya tabirleri üzerindeki etkisi kabul edilmektedir.

2. Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque?

Birinci Dünya Savaşı, siper savaşları ve yeni silahlarla Avrupa’nın en ölümcül savaşı haline geldi. Erich Maria Remarque Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok Romanı savaşın gerçekliğini anlatarak uluslararası çok satan kitap haline geldi. Universal’in film uyarlaması Aralık 1930’da Almanya’da gösterime girdiğinde, Joseph Goebbels (Hitler’in gelecekteki Propaganda Bakanı) liderliğindeki bir grup Nazi; Berlin’deki gösterimime baskın düzenlediler, koku bombaları attılar ve Yahudi olduğunu düşündükleri seyircilere vahşice saldırdılar. Viyana’da binlerce Nazi, filmlerin gösterildiği bir sinemaya baskın yapmaya çalıştı. Hitler daha sonra kitabı ele geçirmenin bir hata olduğunu düşünecek ve tüm kopyaların imha edilmek üzere teslim edilmesini talep edecekti. Remarque canını pahasına Almanya’dan kaçmayı başardı, ancak küçük kız kardeşi o kadar şanslı değildi: Elfriede Scholz, Aralık 1943’te kafası kesilmeden önce tutuklandı ve yargılandı.

3. Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft ?

Mary Wollstonecraft tarafından 1792’de yazılmıştır. Kadın Haklarının Gerekçesi Genellikle ‘ilk feminist metin’ olarak kabul edilir. Bu metin, kadınların erkeklerle eşit zihinsel kapasiteye sahip olduğunu ve aynı haklara sahip olduğunu savunmaktadır. Wollstonecraft; Kızların karma eğitim görmesi, kadınların erkeklerle eşit ücret alması ve kadınlara da oy kullanma hakkı verilmesi gerektiği belirtiliyor. Bu görüşler ilk yayımlandığında pek ses getirmese de Amerika’da birinci dalga feminizmin başlangıç ​​noktası olan 1848 Seneca Şelalesi Konvansiyonu’nun organizasyonuna ilham kaynağı oldu.

4. Don Kişot, Miguel de Cervantes?

Miguel de Cervantes’in 1605’te yazdığı Don Kişot Şövalye romanlarını hicvederek modern roman türünün doğuşunu sağladı. Eser, hikâye mekaniği ve güvenilmez anlatıcı kavramı gibi unsurlarla günümüz kurgusuna standartlar getirmiştir. Cervantes’in etkisi edebiyatla sınırlı değildi; her entelektüel kuşak onun metninde kendi kaygılarını ve keşiflerini buldu. Cervantes, gerçekliğin insanlar tarafından inşa edildiğini savundu.

5. James Baldwin’in Giovanni’nin Odası

20. yüzyılın başlarından ortalarına kadar eşcinsel olma konusunda samimi bir tartışmaya yer yoktu; James Baldwin’in de dediği gibi Giovanni’nin Odası Daha da dikkat çekici hale getiriyor. Roman; İkinci Dünya Savaşı sonrası Paris’teki eşcinsel ilişkileri konu alıyor. Ana karakter David, kız arkadaşı Hella ile evlenmeyi planlarken İtalyan barmen Giovanni ile karmaşık bir ilişkiye girer. İlişkileri, Giovanni’nin varlığını tehdit eden hukuki sorunlar nedeniyle karmaşık hale gelir.

David’in gerçek cinsel kimliğine ilişkin iç gözlemi, dönemin edebiyatı için alışılmadık bir durumdu. Baldwin konuyu ele alarak edebi itibarını riske attı.

Baldwin bunun bir otobiyografi olmadığını, ‘daha çok ne olabileceğine veya ne olabileceğini hissettiğime dair bir çalışma’ olduğunu açıkladı. Kitapta yer alan ırk ve cinsellik konularını ele alamadığını söyleyen Baldwin, eserindeki gey karakterlere şefkat göstererek toplumun kabulünü bekleyen okuyuculara bir dostluk sağladı.

6. Prens, Niccolò Machiavelli

On altıncı yüzyılda Niccolò Machiavelli, gücün nasıl kazanılacağı ve sürdürüleceği üzerine bir inceleme yazdı. Bu broşüre genel olarak ‘Amaç; Araçları haklı çıkarır’ ve ‘Korkmak sevilmekten daha iyidir’. Machiavelli, liderlerin, kullanılan araçların her zaman dürüst sayılacağını ve bir yöneticinin sevilmekten çok korkulmaya sadık kalacağını bilerek hareket ettiğini belirtir. Bu pragmatik yaklaşım, dönemin diğer siyaset teorisyenlerinin idealizmiyle çelişmektedir. Machiavelli, ‘erdem’ kavramını ahlaki değerden eyleme kaydırarak siyasete yeni bir bakış açısı sunuyor. Machiavelli’nin bu yaklaşımı önemlidir çünkü politikayı etikten açıkça ayırmaktadır.

7. Sessiz Bahar, Rachel Carson

Rachel Carson Sessiz Bahar Çalışmaları insan yapımı pestisitlerin neden olduğu hasarı anlatıyor. Tarımsal kimyasalların doğayı ve insan sağlığını tehdit ettiğini vurgulayan Carson, okuyucularını çevresel maddelerin güçlendirilmesi için harekete geçmeye teşvik etti. Çalışmanın etkisi Çevre Koruma Ajansı’nın kurulmasında ve çeşitli çevre yasalarının çıkarılmasında görülüyor.

‘Garip bir sakinlik vardı. Sessiz bir bahardı. Bir zamanlar kızılgerdanların, kedi kuşlarının, güvercinlerin, alakargaların ve diğer birçok kuşun ötüşüyle ​​yankılanan sabahları hiçbir ses yoktu; Tarlalarda, ormanda ve bataklıkta yalnızca sessizlik vardı.’

8. Savaş Sanatı, Sun Tzu

Sun Tzu’nun M.Ö. 5. yüzyılda yazılmış on üç bölümlük bir şiiri Savaş sanatı Kitabı bugün hâlâ şirketlerden spora, siyasetten gerçek savaşlara kadar pek çok alanda uygulanabiliyor. Bu kitap, savaş kışkırtıcısı olmaktan ziyade, diplomasiyi savunan ve felsefi bir yaklaşım sergileyen bir çalışmadır. ‘Ordusu her kademede aynı ruhla hareket eden’ sloganı, askeri generalden satış grubu başkanına kadar herkes için geçerli. Tzu’nun gerçek bir kişi olup olmadığı belli olmasa da bu durum okuyucuların kitaba olan ilgisini etkilemedi.

9. Kadınlığın Gizemi, Betty Friedan

Betty Friedan’ın 1963’te yayınlanan kitabı Kadınlığın Gizemi , ev hanımlığı ve anneliğin kadının tek tatmin kaynağı olduğu fikrini sorguladı. Yayınlandığı ilk üç yılda üç milyon kopya sattı. Kitap, 1960’larda feminizmin ikinci dalgasını başlattığı kabul ediliyor ancak çoğunlukla beyaz, orta sınıf kadınlara odaklanıyor. Siyahi ve LGBTQ+ kadınların sorunlarını görmezden geliyor. Ulusal Kadın Tarihi Müzesi, kitabın Amerikalı kadınların cinsiyet rollerine ilişkin hayal kırıklığını ifade ettiğini ve cinsiyet eşitliği için aktivizmi körüklediğini belirtti.

10. 1984, George Orwell

New Yorklu, 1984Kitabı 1949’da yayımlandıktan sonra şöyle yazmıştı: ‘Bu kitap siyasi geleceğe ilişkin bir fantezidir ve her fantezi gibi, yazarına günümüzün incelenmesinde bir büyüteç görevi görmektedir’. Orwell’in romanı bu alan için bir mihenk taşı haline gelmiştir. distopik gelecekler. Büyük kardeş(Tam anlamı ağabey olsa da zamanla diktatör anlamında da kullanılmıştır), yani iki zıt fikre aynı anda inanmak anlamına gelmektedir. çift ​​düşünmebu da kamuoyunu yanıltmaya yönelik haber anlamına gelir. yeni konuşma Bu açıklamaların tamamı kitabı yazarken ciddi bir tüberküloz hastalığı geçiren Orwell’den geliyor. Yazar, kitabın yayınlanmasından birkaç ay sonra öldü.

11. Türlerin Kökeni Üzerine, Charles Darwin

Charles Darwin Türlerin Kökeni Çalışmaları, doğal seçilim yoluyla evrim teorisini geniş bir izleyici kitlesine tanıttı. Bu teori, tüm yaşam sürelerinin, hayatta kalma uygunluklarına göre daha önceki atalardan geldiğini savunur. Darwin bu teoriyi desteklemek için yirmi yıl boyunca bilimsel araştırmalar yaptı. Kitap dini ve bilimsel zihinlerde tartışmalara neden oldu. Ancak zamanla Darwin’in teorileri geniş kabul gördü ve modern evrimsel biyoloji alanının temelini oluşturdu.

12. Chicago Mezbahaları, Upton Sinclair

Bir gazeteci ve hırslı bir sosyalist olan Upton Sinclair, Chicago’nun et paketleme endüstrisindeki tehlikeli koşulları, işçilerin ekonomik sömürüsünü, hayvan zulmünü ve şirket tekellerini açığa çıkarmak istiyordu. Başardı. Kitabı, tüketicileri korumayı amaçlayan gıda güvenliği kurallarına desteğini artırdı. Ancak Sinclair, romanın çalışma koşullarını iyileştirme konusundaki etkisinin yetersiz olduğunu düşünüyordu.

‘İnsanların kalbini hedef aldım ve kazara onu karnından vurdum.’

13. Kökler, Alex Haley

Alex Haley’nin 1976 tarihli kitabı kökler 1760’lı yıllarda Amerika’ya kaçırılan ve nesiller boyu köleliğe maruz kalan Gambiyalı Kunta Kinte’nin hikâyesini anlatıyor. Kitap, Afro-Amerikan tarihi ve soyağacına büyük ilgi uyandırdı. Haley’nin ailesinin hikayesi olduğunu iddia ettiği kitap bazı bilim adamları tarafından tartışıldı. 1977 yılında diziye dönüştürülen kitap, 130 milyondan fazla kişi tarafından izlendi. Roots, Amerikalıları kendi hikayelerine daha net bakmaya teşvik etti.

14. Anne Frank’ın Günlüğü, Anne Frank

Anne Frank’ın Günlüğü Genç bir kızın Holokost sırasında yaşadıklarını anlatan bir kitap. 1947’de yayımlanmasından bu yana yetmiş dilde otuz milyon kopya sattı. Anne, ailesiyle birlikte iki yıl boyunca bir binada saklandı ve bu süre zarfında günlüğünü yazdı. 1 Ağustos 1944’te Anne son mektubunu yazdı ve üç gün sonra ailesiyle birlikte saklandıkları yerde bulundu. Anne, 1945’te Almanya’daki Bergen-Belsen toplama kampında tifüsten öldü. Holokost’tan Gizli Ek’te hayatta kalan tek kişi, Anne’nin günlüğünü yayınlayacak olan babası Otto’ydu. Kitap, Malala Yousafzai’den Nelson Mandela’ya kadar pek çok kişiye ilham kaynağı olmuş ve Holokost’un tarihini anlamak için önemli bir kaynaktır. Anne, Holokost’ta ölen bir milyondan fazla Yahudi çocuğun sembolü haline geldi.

15. Alice Walker’dan Mor

Alice Walker Renklerden Mor çalışmaları Siyah kadınların deneyimlerini ve kimlik, bağımsızlık ve baskıya karşı mücadelelerini anlatıyor. Bu çalışma Walker’ı 1983’te Pulitzer Kurgu Ödülü’nü ve Ulusal Kitap Ödülü’nü alan ilk siyah kadın yaptı. Kitap okullara uygun olmadığı için eleştirildi ve ırk, din, cinsiyet ve cinsel akışkanlık konularında tartışmalara yol açtı. Ancak kitabın siyah kadınlar arasında popüler olmasının bir nedeni de güçlü siyah kadın imajını kırmaya çalışmasıdır. Walker, Siyah kadınları kırılgan bir ışık altında tasvir ediyor ve siyah kadınlar arasındaki birliktelik duygusunu vurguluyor.

16. Yüzüklerin Efendisi, JRR Tolkien

JRR Tolkien, hobbitVe Yüzüklerin EfendisiEserleriyle çağdaş fantezi türünde bir devrim yarattı. Yüzüklerin Efendisi 1954-1955’te üç bölüm halinde yayınlandı: Yüzük Kardeşliği, İki Kule ve Hükümdarın Dönüşü. Tolkien’in eserleri, peri masallarını kahramanlık haline getirerek fantastik edebiyata yeniden hayat verdi. yayın şirketleri, Yüzüklerin Efendisi Başarısını yeniden yaratmak için ‘yüksek fantezi’ etiketli yeni kitaplar yayınladı. Bu etki rol yapma oyunlarından bilgisayar oyunlarına, bilim kurgu ve fantastik filmlere kadar geniş bir alana yayıldı. Yüzüklerin Efendisi’nin yetmiş yıllık popülerliği Tolkien’in etkisinin hala güçlü olduğunu gösteriyor.

17. Komünist Manifesto, Karl Marx

1848 tarihli Komünist manifesto Karl Marx ve Friedrich Engels tarafından yazılmış ve komünizmin temel ilkelerini anlatmıştır. Çalışma komünist hareketi ve yeni demokrasi fikrini birleştirdi. 1848 Devrimleri’nden sonra karanlığa gömülen Manifesto, yirminci yüzyılın başında dünya çapındaki devrimci hareketler tarafından yeniden tartışılıp yorumlandı. Drew Flanagan, Tarih ve Siyaset Bilimi Programı Direktörü, ‘Komünist manifesto’Marx ve Engels’in tarihsel bağlamını anlamanın ve sonraki yüzyıllarda Marx ve Engels’in fikirlerini anlamından ayırmanın değerli olduğunu belirtiyor. Komünist manifestohâlâ değerli çünkü çağdaş çağda hâlâ geçerliliğini koruyan toplumsal sorunları tespit ediyor ve alternatif bir demokrasi vizyonu sunuyor.

18. Simone de Beauvoir’ın İkinci Cinsiyeti

Fransız yazar Simone de Beauvoir’ın 1949 tarihli eseri İkinci Seks, Varoluşçuluk ilkelerini savunan ve toplumun kadına yaklaşımını eleştiren bir kitaptır. Eser, bireyin kendi kaderini tayin hakkını ve özgürlüğün getirdiği bireysel sorumluluğu vurgulamaktadır. Öncelikle iki cilt halinde yayınlanan ve bir kısmı ‘Modern Zamanlar’ dergisinde yayımlanan kitap, Vatikan tarafından yasaklanmış olmasına rağmen ikinci dalga feminist çalışmaların önünü açtı. Beauvoir’ın bu çalışması çağdaş feminizmi yaratmakla suçlandı ve değerli kültürel etkilere sahip oldu. Örneğin, 1986 yılında senarist Daniel Waters bir gençlik komedisi yaratmak için bu kitaptan ilham aldı. fundalar ‘nin senaryosunu yazdı. Bu kitap bir bakıma gençlik komedisi alt türünün başlamasına da yardımcı oldu.

19. Arkadaş Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, Dale Carnegie

Kitabın başlığı klişe gibi gelebilir, ancak Dale Carnegie’nin 1936’daki derslerini temel alan, güven kazanma ve inşa etme konusundaki kişisel gelişim kitabı, onlarca yıldır okuyucuları etkilemeyi ve kazanmayı başardı. Buradaki tavsiye çok açık: Daha çok gülümseyin, daha az konuşun, daha çok dinleyin.

20. Hiroşima, John Hersey

1946’da The New Yorker dergisi Hiroşima’ya atılan bombanın dehşetini anlatan bir sayı yayınladı. Savaş muhabiri John Hersey’in Hiroşima’da hayatta kalan altı kişinin deneyimlerini aktardığı bu hikaye, atom savaşının gerçek yüzünü gösterdi ve Amerikalıların daha önce sansürlenmiş raporlarla bilgilendirildiği yıkım hakkındaki gerçeği ortaya çıkardı. Hikaye hızla bir kitap haline getirildi ve dünya çapında geniş bir izleyici kitlesi tarafından okundu. Böylece nükleer savaşın dehşeti uluslararası bir rekora dönüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler